جزئیات مقالات      مقالات » نمکهای معدنی آلوده کننده آب

نمکهای معدنی آلوده کننده آب


نمکهای معدنی ( آلوده کننده آب ) : نمکهای معدنی نه تنها در بسیاری از فاضلابهای صنعتی وجود دارند، بلکه در طبیعت نیز یافت شده و سبب سختی آب می گردد و در نتیجه آب جاری را برای مصارف صنعتی، شهری، و کشاورزی نامطلوب می نمایند.


آبهای سخت در لوله های شبکه توزیع اب شهری باعث ایجاد رسوب شده و در مقابل جریان اب مقاومت می نمایند که این عمل سبب کاهش ظرفیت لوله ها می شود.


آبهای سخت در مراحل رنگرزی در صنایع نساجی و تخمیر در صنایع غذایی و نیز در کیفیت محصول در صنایع کنسرو سازی اختلال ایجاد می نمایند.


سولفات منیزیم که یکی از ترکیبات نامناسب آبهای سخت است، دارای اثرات مسهلی بر روی افراد می باشد.


یون کلرور سبب افزایش هدایت الکتریکی کاغذ عایق می شود؛ آهن سبب ایجاد لکه های رنگی بر روی مصنوعات کارخانه های نساجی و کاغذ سازی می گردد.


کربناتها بر روی نخودهای کنسرو شده جرم سخت ایجاد می کنند.


بیشتر انواع آبهای سخت به دلیل رسوب در لوله های دیگ بخار، انتقال حرارت از کوره به دیگ بخار را مختل می سازند. این حالت که جرم بستن دیگ بخار نامیده می شود، بازده دیگ بخار را کاهش داده و هزینه بهره برداری را افزایش دهد.


از معایب دیگر آبهای نمکدار، وجود املاح معدنی، بویژه ازت و فسفر، در آنهاست که تحت شرایط مناسب، محیط رشید گیاهان ذره بینی (جلبکها)را در آبهای سطحی افزایش می دهد.


گرچه جلبک ها در واقع نوعی آلودگی ثانویه هستند، ولی وجود آنها می تواند بسیار با اهمیت باشد.


اهمیت جلبک ها در افزودن اکسیژن محلول به آب جاری است ولی زیان آنها افزایش بارآلی می باشد.


مهندسان فاضلابهای صنعتی لازم است به این نوع فرآورده های معدنی فاضلاب های صنعتی توجه بیشتری نشان دهند.


نقش فسفر متفاوت و پیچیده است لکن در صورت فقدان فسفر زندگی جلبکها نابود می گردد.


جنبه دیگر مشکل که قابل توجه است، فقدان املاح معدنی در آب است که منجر به ایجاد خورندگی و یا بی مزگی آب می شود، در حالی که حد مشخصی از سختی آب، پوشش محافظی را در سطح لوله تشکیل می دهد و سبب می شود آب گوارا گردد.


به عنوان مثال، تولید کنندگان مواد پختنی اظهار میدارند که وجود غلظت معینی از سولفات کلسیم در آب، باعث ایجاد رنگ طلائی قهوه ای در سطح نان می شود.


بنابراین وجود برخی املاح معدنی در آب شرب مطلوب و پسندیده است و میزان ان نسبت به حضورش عامل مهمی می باشد.


شکل نسبتاً متفاوتی از آلودگی در امتداد سواحی جنوبی کالیفرنیا و فلوریدا و همچنین در قسمتهایی از تگزاس و آریزونا وجود دارد.


در این مناطق، خارج کردن بیش از اندازه آبهای زیرزمینی باعث شده که آب شور به سفره های آب شیرین نفوذ می نماید.


   
   
خانه اصلی::درباره ما::محصولات::ارتباط با ما