جزئیات مقالات      مقالات » حفظ فاضلاب ها

حفظ فاضلاب ها


حفظ فاضلاب ها :


حفظ آب ممکن است به معنی کم کردن فاضلاب باشد و این مهم زمانی آغاز می شود که صنعت سیستم باز، به صنعت سیستم بسته تغییر یابد.


بعنوان مثال، اگر آبی که برای شستشو در قسمتی مصرف شده و آلودگی این آب به حدی نیست که غیر قابل مصرف باشد، می توان آن را دوباره استفاده کرد، یعنی حجم آب لازم برای شستشو کم می شود و عملاً آب حفظ شده است.  


فاضلاب های با غلظت بالا در سیستم بسته غالباً پس از غیر قابل مصرف شدن تصفیه می شوند.


زیرا اگر قرار باشد پس از هر بار گردش تصفیه شوند، غیرعملی و غیر اقتصادی است.  


کم کردن حجم فاضلاب از دو جنبه مفید است، یکی کاهش هزینه های آب و دیگری کم شدن هزینه های تصفیه فاضلاب.


لازمه عملیات حفظ فاضلاب ها، بررسی کامل مهندسی از آب مورد استفاده و فهرست برداری از آب مصرفی تمامی واحدهای بهره برداری کارخانه و فاضلاب تولیدی می باشد، آنچنان که موازنه دقیق برای حداکثر شرایط بهره برداری برقرار گردد.


 



 



تغییر مراحل و عملیات تولید برای کاهش فاضلابها این عمل روش مؤثری برای کنترل حجم فاضلابها است لکن تشویق تولید کننده به تغییر در عملیات به دلیل حذف فاضلاب، آسان نمی باشد.


مراحل مهندسی عملیات توسط مهندسین شیمی، مکانیک و یا صنعتی برنامه ریزی می شود و هدف اصلی، صرفه جویی در هزینه است.


از طرف دیگر توجه اصلی مهندس بهداشت و محیط زیست، حفظ بهداشت عمومی و حفظ نگهداری منابع طبیعی می باشد.


تصفیه فاضلاب می باید به صورت یک جزء جدانشدنی از تولید مورد توجه قرار گیرد.


چنانچه مهندسین شیمی استدلال نمایند که تغییر در روش تولید برای کاهش آلودگی آن برای صنعت هزینه در بر دارد، مهندسین بهداشت نیز می توانند برای بهبود محیط زیست استدلال نمایند که کاهش میزان مصرف مواد شیمیایی در فرآیند تولید منجر به کاهش حجم فاضلاب و نیز افزایش پس انداز اقتصادی می شود، توازن مصرف اسید و قلیا منجر به خنثی سازی فاضلاب و صرفه جویی مواد شیمیایی می گردد.


برخی از اقدامات در این مرحله می تواند شامل کنترل صحیح فرآیند، انتخاب بهتر تجهیزات، کاربرد مواد خام متفاوت با کیفیت بهتر، پاک نگهداشتن محل ونیز تعمیرات پیش گیری کننده باشد.


استفاده مجدد از فاضلاب ها به منظور تأمین آب خام یکی از روش های عملی، استفاده مجدد از فاضلابهای تصفیه خانه برای افزایش آب خام از طریق تغذیه آب زیرزمینی است.


فاضلاب تصفیه خانه های موجود توانسته بااحیاء آب زیرزمینی به صورت یک منبع ثابت و کم هزینه آب عمل نماید.


هر مقدار از فاضلاب نهائی صنعتی مورد استفاده مجدد قرار گیرد، میزان فاضلاب برای تصفیه و دفاع ان کاهش می یابد. یشترین اب مصرفی، ساختن کالا برای مقاصد خنک کردن است.


نظر بااینکه حجم آب مورد نیاز زیاد می باشد، لازم است صنایع به استفاده مجدد از فاضلاب توجه نماید. استفاده مجدد از فاضلاب اقتصادی تر از ابی است که از توسعه یک منبع جداگانه آب خام به دست می آید.


بعنوان مثال، استفاده از فاضلاب تصفیه خانه پالایشگاه نفت برای جبران آب برجهای خنک کن، صرفه جویی از طریق حذف آب شیرین به مقدار ۱۰۰/۰۰۰ دلار در سال است. 



 
   
خانه اصلی::درباره ما::محصولات::ارتباط با ما