جزئیات مقالات      مقالات » غربالگیری یا صاف کردن فاضلاب

غربالگیری یا صاف کردن فاضلاب


غربالگیری (صاف کردنفاضلاب :


حذف و جداسازی مواد جامد و شناور در فاضلاب که دارای قطری بیش از ۰/۵ یا ۱ سانتی متر هستند توسط فرآیند آشغالگیری انجام می شود. انواع آشغالگیرها در تصفیه


خانه های آب و فاضلاب بکار برده میشوند ولی از غربال ( آشغال گیر ) میله ای بیشتر استفاده می گردد و سایر آشغالگیرها از جمله صفحات مشبک و توری نیز در موارد خاصی استفاده می شوند. در تصفیه خانه های کوچک از آشغال گیر میله ای دستی که بوسیله ابزار مخصوصی مشابه شان کش نظافت میشود و در تصفیه خانه های بزرگ از آشغال گیرهایی که با مکانیزم مکانیکی نظافت شده و آشغال ها با کمک یک سیستم خودکار جمع آوری میشوند استفاده می شود.


غربال ( آشغالگیر) در کانال ورودی فاضلاب به تصفیه خانه نصب می شود و تقریبا" اولین مرحله تصفیه به حساب می آید.


برخی غربالها برای حذف ذرات درشتر مورد استفاده قرار می گیرند و فواصل میله ها در حدود ۳ الی ۱۰ سانتی متر می باشد. به این نوع آشغالگیر دهانه باز گفته می شود.


برخی غربال ها نیز ذراتی از ۰/۵ تا ۳ سانتی متر را جدا می سازند که به آنها آشغالگیر دهانه ریز اطلاق می گردد.


افت هیدرولیکی در آشغالگیرها معمولا" در حدود ۰/۱ الی ۰/۳ متر در نظر گرفته می شود و از طریق محاسبات ریاضی نیز می توان افت هیدرولیکی را محاسبه نمود.


به طور کلی غربالگیری در فاضلاب های صنعتی دارای مواد جامد معلق درشت با اندازه های گوناگون اعمال می گردد، بعنوان مثال در فاضلابهای کنسرو سازی و کاغذ سازی.


در بسیاری موارد عمل صاف کردن با این روش بگونه ای غلظت مواد جامد معلق را کاهش می دهد که قابل پذیرش برای وارد کردن به مجاری فاضلاب شهر یا رودخانه مجاور باشد.


همچنین حذف BOD نیز قابل توجه است. درصد زدایش بستگی به اندازه سوراخ های غربال دارد، ابعاد روزنه یا توری ها از درشت (۱۰ تا ۲۰ سوراخ در اینچ مربع) تا ریز (۱۲۰ تا ۳۲۰ سوراخ در اینچ مربع)در دسترس می باشد.


  مزایای واحد آشغال گیر به قرار زیر است:


الف) عملیات ساده است.


ب) قابل اطمینان است.


معایب واحد آشغال گیر به قرار زیر است:


الف) ممکن است در برخی مواقع اندازه غربال ها مناسب نباشد.


ب) نیاز به رفع گرفتگی و نظافت مرتب دارد.


ج) ذرات جامد ریز و رشته می توانند از غربال عبور نموده و باعث گرفتگی شبکه شوند.  
   
خانه اصلی::درباره ما::محصولات::ارتباط با ما